ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Παρακολουθούμε ιδιαίτερα προβληματισμένοι και ανήσυχοι την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στα Τμήματα της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΕΚΠΑ στην Αθήνα, κατά τις τελευταίες εβδομάδες.

Τα αιτήματα των φοιτητών εκφράζουν κατανοητούς προβληματισμούς για το νομοσχέδιο που έχει εξαγγελθεί από την Κυβέρνηση και αναμένεται να τεθεί σεδημόσια διαβούλευση τις επόμενες ημέρες. Είναι σαφές όμως ότι οι ακραίες αντιδράσεις που συνοδεύουν αυτά τα αιτήματα έχουν πλήξει την εύρυθμη λειτουργία της Σχολής μας σε κάθε επίπεδο, παρεμποδίζοντας τις εκπαιδευτικές και ερευνητικές της δραστηριότητες και δυσχεραίνοντας τις διοικητικές της λειτουργίες.

Η αδυναμία διενέργειας των εξετάσεων του χειμερινού εξαμήνου με φυσική παρουσία έχει ως αποτέλεσμα την επαναφορά των εξ αποστάσεως εξετάσεων, μετά από την πρόσφατη απόφαση της Συγκλήτου του Ιδρύματος. Η παρεμπόδιση της πρόσβασης στους χώρους της Σχολής δυσκολεύει ιδιαίτερα τη συνέχιση της έρευνας και την καθοδήγηση και επίβλεψη του έργου των προπτυχιακών, μεταπτυχιακών και διδακτορικών φοιτητών. Θέτει σε κίνδυνο πειραματικές προσπάθειες μηνών και οδηγεί σε αδράνεια εργαστηριακό εξοπλισμό υψηλού κόστους. Οι διοικητικές υπηρεσίες των Τμημάτων της Σχολής λειτουργούν μερικώς, με συνέπεια καθυστερήσεις στη διεκπεραίωση σημαντικών θεμάτων, που αφορούν άμεσα τους φοιτητές μας και τη γενική λειτουργία των Τμημάτων.

Ο διάλογος για τις επιχειρούμενες αλλαγές στην Πανεπιστημιακή Εκπαίδευση προϋποθέτει ένα ανοικτό και πλήρως λειτουργικό Δημόσιο Πανεπιστήμιο. Η ουσιαστική διακοπή της λειτουργίας της Σχολής μας εκμηδενίζει κάθε προσπάθεια ανάδειξης του έργου που παράγεται στα αμφιθέατρα και στα εργαστήριά της, ενώ ταυτόχρονα αποδυναμώνει τον παρεμβατικό της λόγο στην κοινωνία και την πολιτεία Το ζητούμενο είναι η άμεση επανεκκίνηση όλων των δραστηριοτήτων της Σχολής Θετικών Επιστημών. Μόνο έτσι θα μπορέσει η Σχολή μας να συνεχίσει απρόσκοπτα το εκπαιδευτικό και ερευνητικό της έργο και θα έχει τη δυνατότητα να εκφράσει τη γνώμη της, με το ειδικό βάρος που της αναλογεί στην Ελληνική κοινωνία, για τις επιχειρούμενες αλλαγές στον χώρο της Ανώτατης Εκπαίδευσης.

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Θετικών Επιστημών,
Καθηγητής Ι. Εμμανουήλ