Αρχική σελίδα » Υποδομές » Υπηρεσίες Υποστήριξης » Τηλεδιοίκηση - Πυρανίχνευση

ΤΗΛΕΔΙΟΙΚΗΣΗ - ΠΥΡΑΝΙΧΝΕΥΣΗ

Στεγάζεται στο Ισόγειο (Επίπεδο/Στάθμη ± 0) του Κτιρίου ΙΙ του Τμήματος Φαρμακευτικής

Το Κέντρο Ελέγχου Τηλεδιοίκησης - Πυρανίχνευσης Σ.Θ.Ε. αποτελεί οργανωτική μονάδα του Τμήματος Συντήρησης της Διεύθυνσης Τεχνικών Υπηρεσιών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Αντικείμενο:

Αντικείμενο της Τηλεδιοίκησης - Πυρανίχνευσης είναι:

Ο έλεγχος και η ρύθμιση της θέρμανσης, της ψύξης και του φωτισμού όλων των εγκαταστάσεων της Σχολής, σύμφωνα με προδιαγεγραμμένα όρια εξοικονόμησης ενέργειας.

Η συνεχής παρακολούθηση και αξιολόγηση όλων των σημάτων που αποστέλλονται από τους ανιχνευτές καπνού, απότομης αύξησης της θερμοκρασίας, διαρροής αερίου και χρήσης νερού πυρόσβεσης.

Η τακτική συντήρηση των αισθητηρίων συστημάτων ανίχνευσης και η υπενθύμιση τοποθέτησης ανταλλακτικών, όπου αυτά είναι απαραίτητα (αντικατάσταση αισθητηρίων, καρτών πινάκων, ενδεικτικών σημείων, ηχητικών μεγαφωνικής).

Η συστηματική γνωστοποίηση διαφόρων απαιτούμενων αντικαταστάσεων, στις μπαταρίες και τα UPS των τοπικών και κεντρικών πινάκων, στους ανιχνευτές φυσικού αερίου και αερίου κατάσβεσης.

Η άμεση εκφώνηση όλων των ενδεχόμενων αναγγελιών κινδύνου, καθώς και οποιονδήποτε περιοδικών ανακοινώσεων της Κοσμητείας.

Ανθρώπινο Δυναμικό:

Υπεύθυνος Κέντρου Τηλεδιοίκησης - Πυρανίχνευσης Σ.Θ.Ε.: Στυλιανός Δρύς, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
Τηλέφωνο: 210 727 4836 - Κινητό: 694 632 8658 - Fax: 210 727 4217 - Email: steliosdri[at]yahoo[dot]gr

Αλέξανδρος Αλοΐζη   Αντώνιος Δόριζας   Ανδρέας Κολέζας

Γεώργιος Βαρώτσος   Γεώργιος Δρακόπουλος    Χρήστος Σουχλέρης

Σωτήριος Γρεντζελιάς   Συρίδων Καλύβας   Ελευθέριος Χαραλάμπους