25.02.2020

Οδική συμπεριφορά εντός της Πανεπιστημιούπολης

Από Επόπτη Πανεπιστημιούπολης, Α. Παρμακέλη

Το τελευταίο διάστημα έχει παρατηρηθεί ότι τα αυτοκίνητα που κινούνται εντός της Πανεπιστημιούπολης αναπτύσσουν αναίτια πολύ υψηλές ταχύτητες, παραβιάζουν τη σήμανση με τις υποδείξεις για stop ή για παραχώρηση προτεραιότητας και γενικώς συμπεριφέρονται με τρόπο που δείχνει έλλειψη σεβασμού προς τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας, αλλά πολύ περισσότερο δείχνει έλλειψη σεβασμού προς τους υπόλοιπους διερχόμενους από την Πανεπιστημιούπολη (μικρά παιδιά, άλλοι πεζοί, ποδηλάτες, λεωφορεία).

Συνεπώς παρακαλούνται οι οδηγοί των αυτοκινήτων να διέρχονται από την Πανεπιστημιούπολη τηρώντας τους κανόνες ασφαλείας και σεβόμενοι τους συμπολίτες τους που τυχαίνει να βρεθούν στην πορεία τους. Είμαι σίγουρος ότι δεν θα ήθελαν να εμπλακούν σε κάποιο ατύχημα, αλλά με αυτή την συμπεριφορά αυτό δεν θα αργήσει.