12.05.2017

Ευχαριστίες Συμβουλίου Κοσμητείας Σ.Θ.Ε.

Το Συμβούλιο Κοσμητείας της Σ.Θ.Ε. στη συνεδρίαση της 10ης/05/2017 με ομόφωνη απόφασή του, εκφράζει τις θερμές ευχαριστίες του εκ μέρους της Σχολής Θετικών Επιστημών στην Αναπλ. Προέδρου του Τμήματος Βιολογίας Αναπλ. Καθηγήτρια κα Ουρανία Τσιτσιλώνη και στη Νοσηλεύτρια του Ιατρείου Εργασιακής Υγιεινής της Σ.Θ.Ε. κα Χαρίκλεια Καραγεώργου για την άμεση και αποτελεσματική τους παρέμβαση στο περιστατικό που έλαβε χώρα την Τρίτη 09/05/2017 τις απογευματινές ώρες στο Τμήμα Μαθηματικών και είχε ως συνέπεια τον πολύ σοβαρό τραυματισμό του φοιτητή του Τμήματος κ. Γεωργίου Υφαντή.

Η κα Χ. Καραγεώργου με τα ιατροφαρμακευτικά υλικά που έχει στη διάθεσή της στο Ιατρείο Εργασιακής Υγιεινής της Σ.Θ.Ε. μπορεί να παράσχει πρώτες βοήθειες και να αντιμετωπίσει καθημερινά περιστατικά των Εργαστηρίων των Τμημάτων της Σχολής και όχι περιπτώσεις τέτοιας σοβαρότητας. Στο συγκεκριμένο περιστατικό υπήρξε ευτυχής κατάληξη με αναμενόμενη πλήρη αποκατάσταση της λειτουργίας του χεριού του φοιτητή αλλά κρίνεται σκόπιμη η προμήθεια ειδικού υλικού του ΕΚΑΒ για την αντιμετώπιση εκ μέρους της κας Καραγεώργου παρόμοιων μελλοντικών περιστατικών, κάτι που απευχόμαστε.

O Κοσμήτωρ της Σχολής Θετικών Επιστημών