11.11.2019

Εκλογή του Καθηγητή κ. Θ. Αραμπατζή στη Διεθνή Ακαδημία Ιστορίας της Επιστήμης

Από Κοσμήτορα Σ.Θ.Ε., Καθηγητή Ι. Εμμανουήλ

Η Κοσμητεία της Σχολής Θετικών Επιστημών γνωστοποιεί με μεγάλη χαρά ότι o Καθηγητής του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης κ. Θεόδωρος Αραμπατζής εξελέγη την 25/5/2019 αντεπιστέλλον μέλος της Διεθνούς Ακαδημίας της Ιστορίας των Επιστημών (Académie Ιnternationale d’Ηistoire des Sciences/International Academy of the History of Science).

Μέλη της Ακαδημίας, η οποία ιδρύθηκε το 1928, έχουν διατελέσει κορυφαίοι ιστορικοί των επιστημών του 20ού αιώνα, καθώς και οι διακεκριμένοι Έλληνες ιστορικοί των επιστημών Μιχάλης Στεφανίδης και Ευάγγελος Σταμάτης.

Η Κοσμητεία της Σχολής Θετικών Επιστημών συγχαίρει ολόθερμά τον Καθηγητή κ. Αραμπατζή για τη μεγάλη αυτή διάκριση, η οποία πιστοποιεί τη διεθνή αναγνώριση της συνεισφοράς του, αντανακλά την υψηλή ποιότητα του ερευνητικού έργου που επιτελείται στο Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης και τιμά τη Σχολή μας.