15.07.2019

Διάκριση ερευνητικής εργασίας της ομάδας του Αναπληρωτή Καθηγητή Οργανικής Χημείας Δημητρίου Γεωργιάδη

Από Κοσμήτορα Σ.Θ.Ε., Καθηγητή Ι. Π. Εμμανουήλ

Ερευνητική εργασία της ομάδας του Αναπληρωτή Καθηγητή Οργανικής Χημείας Δημητρίου Γεωργιάδη, η οποία δημοσιεύτηκε στο διεθνές επιστημονικό περιοδικό Organic Letters, επελέγη από τον Editor-In-Chief, Καθηγητή Erick M. Carreira, για να αποτελέσει θέμα του εξώφυλλου του περιοδικού Organic Letters για τον Ιούνιο 2019 (τεύχος 12).

Επιπλέον, η συγκεκριμένη εργασία επελέγη και συμπεριελήφθη στο τεύχος Ιουνίου 2019 της επιστημονικής επιθεώρησης Synfacts που εντοπίζει τις σημαντικότερες εργασίες Οργανικής Χημείας από την πρόσφατη βιβλιογραφία. Η εργασία επελέγη και σχολιάζεται από τον Καθηγητή Dirk Trauner του New York University.

Η Κοσμητεία της Σχολής Θετικών Επιστημών συγχαίρει τον Αναπληρωτή Καθηγητή Δημήτριο Γεωργιάδη και την ερευνητική του ομάδα για την επιτυχία αυτή, η οποία αντανακλά την υψηλή ποιότητα του έργου που επιτελείται στο Τμήμα Χημείας και τιμά τη Σχολή μας.