28.12.2018

Βράβευση Υποψήφιου Διδάκτορα Τμήματος Ι.Φ.Ε.

Από Κοσμήτορα ΣΘΕ, Καθηγητή Ι. Εμμανουήλ

Η Κοσμητεία της Σχολής, με μεγάλη χαρά και ιδιαίτερη ικανοποίηση, γνωστοποιεί ότι o Υποψήφιος Διδάκτορας του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης, κ. Γρηγόρης Πανουτσόπουλος, έλαβε το δεύτερο βραβείο σε διαγωνισμό της American Physical Society (APS) με θέμα την ιστορία της φυσικής.

Ο κ. Πανουτσόπουλος βραβεύθηκε για την εργασία του με τίτλο “Maintaining the Balance between Unity and Disunity in the era of Big Science: The case of the ‘Sister Experiments’ UA1 and UA2 at CERN”.

Πληροφορίες για τον διαγωνισμό και τη βράβευση είναι διαθέσιμες στην ιστοσελίδα της APS: https://www.aps.org/units/fhp/newsletters/fall2018/essay.cfm

H Κοσμητεία της Σχολής συγχαίρει ολόθερμα τον κ. Πανουτσόπουλο για την επιτυχία του, η οποία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της διδακτορικής έρευνας που διεξάγει στο Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης με θέμα την πρόσφατη ιστορία του CERN.

Καθηγητής Ιωάννης Εμμανουήλ