12.01.2019

Βραβεύσεις Μελών της Σχολής από την Ακαδημία Αθηνών

Από Κοσμήτορα ΣΘΕ, Καθηγητή Ι. Εμμανουήλ

Η Κοσμητεία της Σχολής, με μεγάλη χαρά και ιδιαίτερη ικανοποίηση, γνωστοποιεί ότι, κατά τη διάρκεια της Πανηγυρικής Συνεδρίας της Ακαδημίας Αθηνών της 21ης Δεκεμβρίου 2018, απονεμήθηκαν τα παρακάτω Βραβεία σε μέλη της Σχολής:

1. Το Βραβείο Κωνσταντίνου Κτενά, για πρωτότυπη εργασία ορυκτολογικού περιεχομένου απονεμήθηκε στον Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος κ. Παναγιώτη Βουδούρη (από κοινού με τον κ. Βασίλειο Μέλφα) για την εργασία: Cenozoic Metallogeny of Greece and Potential for Precious, Critical and Rare Metals exploration (Ore Geology Reviews, 89, 1030-1057, 2017).

2. Το Βραβείο Νικολάου Κ. Αρτεμιάδη, για πρωτότυπη μαθηματική εργασία σε τομείς της Μαθηματικής Ανάλυσης απονεμήθηκε στον Καθηγητή του Τμήματος Φυσικής κ. Δημήτριο Φραντζεσκάκη (από κοινού με τον κ. Θεόδωρο Χωρίκη), για την εργασία: Light Meets Water in Nonlocal Media: Surface Tension Analogue in Optics (Physical Review Letters, 118, 2017).

3. Το Βραβείο Γεωργίου Θ. Φωτεινού, για πρωτότυπη επιστημονική εργασία επί θέματος Πειραματικής Φυσικής απονεμήθηκε στον Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Φυσικής κ. Θεόδωρο Μερτζιμέκη για την εργασία: First cross-section measurements of the reactions 107,109Ag(p, γ) 108,110Cd at energies relevant to the p process (Physical Review C96, 035806 (2017).

4. Το Βραβείο Χίλδεγαρδ χήρας Λεωνίδα Ζέρβα, για πρωτότυπη ερευνητική εργασία στον κλάδο της Οργανικής Χημείας, απονεμήθηκε στην ερευνητική ομάδα του Τμήματος Χημείας, που αποτελείται από τις κυρίες Μαρούλα Κόκοτου (μεταδιδακτορική ερευνήτρια), Έρρικα Βουτυρίτσα (υποψήφια διδάκτορα) και τον κ. Αλέξιο Θεοδώρου (υποψήφιο διδάκτορα, κατά τη διάρκεια της έρευνας) για την εργασία: Organocatalytic oxidation of substituted anilines to azoxybenzenes and nitro compounds: mechanistic studies excluding the involvement of a dioxirane intermediate (Green Chemistry, 19, 1291-1298 (2017).

Η σχετική ανακοίνωση της Ακαδημίας Αθηνών βρίσκεται εδώ.

H Κοσμητεία της Σχολής συγχαίρει ολόθερμα τα βραβευθέντα μέλη της Σχολής.

Καθηγητής Ιωάννης Εμμανουήλ