Αρχική σελίδα » Προβολή Ανακοίνωσης

12.10.2020

Ο Αναπληρωτής Καθηγητής Κωνσταντίνος Τριάντης μέλος της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας

Από Κοσμήτορα Σ.Θ.Ε. Καθηγητή κ. Ι. Εμμανουήλ

Ο κ. Κωνσταντίνος Τριάντης, Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Βιολογίας της Σχολής Θετικών Επιστημών, εξελέγη πρόσφατα μέλος της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας (Academia Europaea). Η Ευρωπαική Ακαδημία είναι μία ευρωπαϊκή, μη-κυβερνητική ένωση, που λειτουργεί ως Ακαδημία. Τα μέλη της είναι επιστήμονες και μελετητές που προωθούν συλλογικά την εκπαίδευση και την έρευνα. Ιδρύθηκε το 1988 και σήμερα έχει περίπου 4.500 μέλη. Η ιδιότητα του μέλους αποκτάται μόνο μετά από πρόσκληση. Από ελληνικής πλευράς, στην Ευρωπαϊκή Ακαδημία συμμετέχουν μόλις 40 μέλη, επιστήμονες αναγνωρισμένοι στον χώρο τους.

Η Κοσμητεία της Σχολής Θετικών Επιστημών συγχαίρει ολόθερμα τον κ. Τριάντη για τη σημαντική αυτή διάκριση, η οποία πιστοποιεί τη διεθνή αναγνώριση της συνεισφοράς του, αντανακλά την υψηλή ποιότητα του έργου που επιτελείται στο Τμήμα Βιολογίας και τιμά τη Σχολή μας.