Αρχική σελίδα » Προβολή Ανακοίνωσης

Προβολή Ανακοίνωσης

16.09.2022

Ανακοίνωση αναφορικά με το σκηνικό έντασης που παρατηρείται κατά τις απογευματινές και βραδινές ώρες

Από Κοσμήτορα Σ.Θ.Ε. Καθηγητή Ι. Εμμανουήλ

Το σκηνικό έντασης που παρατηρούμε να διαμορφώνεται κατά τις απογευματινές και βραδινές ώρες από τη Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου στην κεντρική πύλη της Πανεπιστημιούπολης του Ζωγράφου είναι άκρως ανησυχητικό. Το σκηνικό αυτό δεν βοηθά καθόλου τη διατήρηση του κλίματος ηρεμίας, η οποία είναι απαραίτητη για την απρόσκοπτη διεξαγωγή του εκπαιδευτικού και ερευνητικού έργου που επιτελείται στην Πανεπιστημιούπολη, ενώ παράλληλα εγκυμονεί κινδύνους για την ασφάλεια των φοιτητών και των εργαζομένων. Για την αποφυγή της περαιτέρω κλιμάκωσης της έντασης και τη σταδιακή ομαλοποίηση της κατάστασης, είναι απολύτως απαραίτητη η διατήρηση της ψυχραιμίας.

Η άμεση συνεργασία με τη Διοίκηση του Ιδρύματος είναι αναγκαία για την εξεύρεση μιας βιώσιμης λύσης.